fbpx

BANK BPH SA pozywa swoich Kredytobiorców frankowych. Dziwne pozwy BPH o kapitał i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

BANK BPH pozywa swoich Kredytobiorców frankowych.

Dziwne pozwy Banku BPH SA o kapitał i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Ostatnie tygodnie przyniosły nieoczekiwane działanie Banku BPH SA (między innymi z umów oferowanych ówcześnie przez GE Money Bank). Bank ten rozpoczął pozywanie swoich kredytobiorców frankowych, tych którzy wcześniej pozwali bank BPH. Bank w swoim powództwie występuje o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Nie wiemy, czy jest to działanie systemowe, czy tylko incydentalne. Jednakże, bazując na wiadomościach również od innych prawników prowadzących sprawy przeciwko bankowi BPH SA, takich pozwów jest coraz więcej.

Warto jednak przyjrzeć mu się bliżej.

Na czym polega działanie BPH SA?

Stan faktyczny jest następujący. Kredytobiorca frankowy wytoczył powództwo przeciwko bankowi BPH o unieważnienie/odfrankowienie umowy kredytowej.  Bank  BPH w sposób standardowy broni swoich racji w tym procesie.

Zupełnie niezależnie (i często przed innym sądem – właściwym dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy) bank BPH pozywa swojego kredytobiorcę. I w tym miejscu ważna uwaga – jest to kredytobiorca spłacający normalnie umowę kredytową, która jest „aktywna” i nie została wypowiedziana.  Pozew jest o zapłatę. Roszczenia zasadnicze są dwa. Pierwsze to żądanie zwrotu kapitału wypłaconego kredytobiorcy, drugie to roszczenie o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Jak to możliwe?

Zapyta się wielu kredytobiorców, przecież spłacam umowę, a proces „o nieważność” jest jeszcze nie rozstrzygnięty. To żądanie jest za wczesne! Logicznie rozumując mają oczywiście rację. Z tym, że polskie prawo cywilne umożliwia złożenie takiego powództwa. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż faktycznie gdyby sąd procedował ten pozew przed rozstrzygnięciem sprawy o unieważnienie  to rzeczywiście  powinien oddalić to powództwo jako przedwczesne, ale Bank BPH SA wnosi w swoim pozwie od razu o zawieszenie tego nowego postępowania do czasu rozstrzygnięcia „sprawy o nieważność”.

Co zrobią sądy?

Najprawdopodobniej, sprawa zostanie formalnie wszczęta, pozew zostanie doręczony kredytobiorcy. (Tu ważna uwaga pozew będzie doręczany kredytobiorcy osobiście, nawet jeśli ma pełnomocnika w „sprawie o unieważnienie”).

Kredytobiorca będzie zobligowany do udzielania odpowiedzi na pozew.

To czynność niezmiernie ważna – trzeba tu podnieść wszystkie argumenty i złożyć wnioski dowodowe pod rygorem ich pominięcia, nawet jeśli sprawa zostanie następnie zawieszona!

BANK BPH SA pozywa. Kiedy taka sprawa zostanie rozstrzygnięta?

Wydaje się, iż sądy będą masowo zawieszać powództwa BPH do czasu rozstrzygnięcia wcześniejszego sporu o unieważnienie.

Po wygraniu procesu przeciwko BPH i stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy kredytu frankowego, sprawa z powództwa banku zostanie odwieszona.   Sąd będzie zasadniczo rozstrzygał o dwóch kwestiach – zwrocie kapitału oraz wynagrodzeniu o korzystaniu z kapitału.  Co do obowiązku rozliczenia się z bankiem nie ma w zasadzie wątpliwości (chyba, iż skutecznie można będzie podnieść zarzut przedawnienia). I to rozliczenie będzie następować raczej dobrowolnie. W tym procesie spór zasadniczo toczyć się będzie o zasadność żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz ewentualnie o sposób i wysokość ustalenia takiego wynagrodzenia.  Tak czy owak będzie to odrębny proces, generujący dla kredytobiorcy dodatkowe koszty obsługi i dodatkowy stres, co z pewnością jest również korzystne dla banku.

W przypadku otrzymania przez Naszych Klientów takiego pozwu prosimy o pilny kontakt z Kancelarią.

 

Zobacz nasze wygrane z Bankiem BPH SA:

Odfrankowienie umowy GE MONEY BANK

Umowa BPH nieważna!

Powództwo wniesione przez BPH oddalone!

Prawomocna wygrana z BPH!

Kolejna prawomocna wygrana z umowy GE MONEY BANK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
+48 733 805 605
Zadzwoń
Scroll to Top