Zadzwoń
+48 61 250 43 80
Zadzwoń

Kiedy można zamknąć rachunek bankowy?

CategoriesKonsumenci

 

Zgodnie z art. 730 kpc umowa rachunku bankowego zawarta na czas nieoznaczony może zostać rozwiązana w każdym momencie przez dowolną stronę. Jednakże bank może ją wypowiedzieć, tylko jeżeli zachodzą ku temu poważne przesłanki. Niezależnie od zdarzeń, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o zamknięciu rachunku bankowego, umowa powinna zostać wypowiedziana bez potrzeby zachowania okresu wypowiedzenia. Konto nie zostaje zamknięte od razu. Najprawdopodobniej dojdzie do tego w ciągu najbliższych 30 dni.

W wypadku zajęcia rachunku bankowego przez komornika, nie ma żadnych przeszkód, aby wypowiedzieć umowę rachunku bankowego.

Artykuł 60 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Prawo bankowe stanowi, iż umowa rachunku bankowego może zostać rozwiązana, jeżeli w ciągu dwóch lat nie zostanie dokonany żaden obrót na rachunku, pomijając fakt dodania odsetek. Stan środków na rachunku nie może przewyższać kwoty minimalnej, która została ustalona w umowie. Umowa zostaje rozwiązana samoistnie. Przepis ma zastosowanie, jeżeli w umowie nie zostały zawarte inne postanowienia.

Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie dotyczące przeszkód, które uniemożliwiają wyegzekwowanie należnej kwoty (art. 889 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego). Jedną z nich jest wygaśnięcie umowy rachunku bankowego. Brak środków na rachunku lub brak wystarczającej kwoty znajdującej się na rachunku w celu pokrycia wszystkich egzekwowanych roszczeń, stają się utrudnieniami, które uniemożliwiają przekazanie środków. Innymi barierami są: zbieg egzekucji sądowej z administracyjną, dokonanie zajęcia na rzecz innego wierzyciela, które powoduje brak środków na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Zgodnie z przytoczonymi powyżej argumentami, można stwierdzić, iż zajęcie rachunku bankowego przez komornika nie jest przeszkodą, aby dokonać zamknięcia rachunku bankowego. Każdy klient banku posiada możliwość likwidacji rachunku w memencie zajęcia przez komornika, pod warunkiem, że saldo na rachunku jest zerowe. Rachunek bankowy może ustać samoistnie, zgodnie z powyżej przedstawioną treścią art. 60 Prawa bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close