Kredyt w EURO też można unieważnić!

Wygrana z Alior Bank SA!

Sprawa nieco nietypowa, bo dotycząca kredytu indeksowanego do kursu waluty EURO a nie CHF. Bank również nie do końca typowy, ponieważ Alior nie udzielał w zasadzie kredytów we frankach. Prawdopodobnie z tego względu, iż rozpoczął działalność bankową już po boomie frankowym.  Kredyt w EURO „Megahipoteka”, który był przedmiotem rozstrzygania SO Poznań, został zawarty w 2014 roku.  Kredytobiorcy zostali pozwani przez bank, ze względu na trudności w spłacie. Sąd stwierdził, że powództwo jest bezzasadne i pozew oddalił.

Takie same klauzule abuzywne jak przy CHF

Mimo iż kredyt był w EURO oraz zawierany był kilka lat po boomie kredytowym, oraz już po gwałtownych skokach kursu CHF to bank umieścił w umowie analogiczne klauzule niedozwolone jak te występujące powszechnie w kredytach frankowych.  Te argumenty oraz sam sposób sformułowania żądania banku (w walucie) sprawiły, że powództwo zostało oddalone (nie mamy niestety jeszcze pisemnego uzasadnienia. Przy kredytach denominowanych/indeksowanych w innych walutach niż CHF, banki tak samo „grzeszyły” niekompetentną informacją o ryzyku walutowym. Przy kredycie udzielonym tak późno (2014) można pokusić się o stwierdzenie, że banki nie nauczyły się nic na swoich błędach albo nie chciały się nauczyć.  Smutne, jest to, iż na końcu poszkodowany jest zawsze konsument.

Kredyt w EURO, USD czy JENACH można tak samo „unieważnić”

Kredyty w innych walutach były udzielane równolegle z kredytami CHF  ale również dużo później po roku 2010, kiedy to kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim praktycznie przestały być udzielane. Czy takie kredyty są równie wadliwe? W zasadzie nie ma różnicy co do klauzul umownych. Tak samo jak przy CHF banki odwoływały się do swoich tabel kursowych, które same ustalały. Podstawa stwierdzanie nieważności jest więc analogiczna.

 

Zobacz również: kredyty frankowe – więcej informacji.

Sprawę prowadził radca prawny Jacek Zandecki 

 

Sprawdź swoją umowę! Skontaktuj się z nami!

 

Metryka sprawy:

 

Sąd Okręgowy w Poznaniu

XVIII Wydział Cywilny

Sygnatura akt XVIII 793/20 

Wyrok z dnia 28 kwietnia  2022 r.

Sędzia: SSO Michał Grześkowiak

Nasze publikacje w prasie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń
+48 733 805 605
Zadzwoń
Przewiń do góry