fbpx
mediacje KNF

Mediacje w sprawach frankowych. Mediacje przy KNF

Mediacje w sprawach frankowych. Mediacje przy KNF.

Jak na mediacje to z prawnikiem.

 

Posiadacze kredytów frankowych w kilku bankach (np. PKO BP, Millennium Bank. BNP Paribas, itd.) są kuszeni wizją mediacji oraz zawarcia ugody z bankiem.  Propozycje te spowodowane są bardzo niekorzystną dla banków statystyką sporów sądowych. Oczywiście wiele osób będzie zainteresowanych polubownym rozwiązaniem problemu swojej umowy frankowej, a przynajmniej podjęciem próby takiego działania.

Banki obecnie najczęściej proponują mediację (np. za pośrednictwem mediatora przy KNF). Jeśli klient zdecyduje się na taką drogę to powinien skorzystać z pomocy prawnika doświadczonego w sporach z bankami, aby spróbować osiągnąć swój cel oraz nie zostać wprowadzonym w błąd.

Mediacje. Kim jest mediator?

 

Mediator nie rozstrzyga sporu. Jego  zadaniem jest pomoc stronom w wypracowaniu porozumienia. Mediator to osoba, która ma pomóc w zbliżeniu stanowisk stron pozostających w sporze. Teoretycznie mediator powinien być bezstronny co nie znaczy, że będzie zwracał kredytobiorcy uwagę na pułapki prawne, długofalowe konsekwencje jego działania oraz znaczenie składanych oświadczeń. Więcej informacji o samej mediacji przy Sądzie Polubownym przy KNF znajdziesz tutaj.

Mediacje. Pomoc fachowego pełnomocnika

 

W tym pomoże tylko własny prawnik. Tu trzeba zaznaczyć, że kredytobiorca może (czy nawet powinien) być obecny przy mediacji (odbywa się ona zazwyczaj on-line) ale powinien mieć wówczas pomoc i oparcie oraz barierę przed podejmowaniem pochopnych decyzji.  Jednocześnie profesjonalny pełnomocnik:

 • Zapewni analizę posiadanej umowy kredytowej szczególnie w aspekcie porównania „zysków” z ugody z potencjalnym procesem.
 • Pomoże sformułować realne stanowisko negocjacyjne
 • Oceni wartość propozycji banku
 • Wskaże ewentualne konsekwencje decyzji ugodowej w aspekcie sytuacji obecnej i prognozowanej
 • Pozwoli uniknąć pułapek zastawionych na kredytobiorcę
 • Wytłumaczy znaczenie poszczególnych czynności mediacyjnych

Biorąc pod uwagę, że mediacje odbywają się on-line, przy relatywnie małych kosztach można zapewnić sobie pomoc fachowego prawnika. Należy pamiętać, że w mediacji bank jako profesjonalny podmiot, dysponujący profesjonalną kadrą zawsze ma przewagę nad konsumentem i nawet bezstronny teoretycznie mediator nie jest w stanie tego zrównoważyć.

Uczestnik mediacji na każdym etapie postępowania ma prawo korzystać z pomocy osób trzecich, w tym osób świadczących profesjonalną pomoc prawną. Jeżeli w postępowaniu mediacyjnym występuje pełnomocnik, wymagane jest odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania strony.

Sprawdź nasze inne wpisy na temat ugód z Bankiem:

Zanim pomyślisz o ugodzie z bankiem, przeczytaj!

Masz więcej pytań w zakresie mediacji? Chcesz wiedzieć, czy propozycja Banku jest korzystna?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub zadzwoń do Nas.


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zadzwoń
  +48 733 805 605
  Zadzwoń
  Scroll to Top