Mediacje w sprawach frankowych. Mediacje przy KNF.
Jak na mediacje to z prawnikiem.
Posiadacze kredytów frankowych w kilku bankach (np. PKO BP, Millennium Bank. BNP Paribas, itd.) są kuszeni wizją mediacji oraz zawarcia ugody z bankiem. Propozycje te spowodowane są bardzo niekorzystną dla banków statystyką sporów sądowych. Oczywiście wiele osób będzie zainteresowanych polubownym rozwiązaniem problemu swojej umowy frankowej, a przynajmniej podjęciem próby takiego działania.
Banki obecnie najczęściej proponują mediację (np. za pośrednictwem mediatora przy KNF). Jeśli klient zdecyduje się na taką drogę to powinien skorzystać z pomocy prawnika doświadczonego w sporach z bankami, aby spróbować osiągnąć swój cel oraz nie zostać wprowadzonym w błąd.
Mediacje. Kim jest mediator?
Mediator nie rozstrzyga sporu. Jego zadaniem jest pomoc stronom w wypracowaniu porozumienia. Mediator to osoba, która ma pomóc w zbliżeniu stanowisk stron pozostających w sporze. Teoretycznie mediator powinien być bezstronny co nie znaczy, że będzie zwracał kredytobiorcy uwagę na pułapki prawne, długofalowe konsekwencje jego działania oraz znaczenie składanych oświadczeń. Więcej informacji o samej mediacji przy Sądzie Polubownym przy KNF znajdziesz tutaj.
Mediacje. Pomoc fachowego pełnomocnika
W tym pomoże tylko własny prawnik. Tu trzeba zaznaczyć, że kredytobiorca może (czy nawet powinien) być obecny przy mediacji (odbywa się ona zazwyczaj on-line) ale powinien mieć wówczas pomoc i oparcie oraz barierę przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Jednocześnie profesjonalny pełnomocnik:
- Zapewni analizę posiadanej umowy kredytowej szczególnie w aspekcie porównania „zysków” z ugody z potencjalnym procesem.
- Pomoże sformułować realne stanowisko negocjacyjne
- Oceni wartość propozycji banku
- Wskaże ewentualne konsekwencje decyzji ugodowej w aspekcie sytuacji obecnej i prognozowanej
- Pozwoli uniknąć pułapek zastawionych na kredytobiorcę
- Wytłumaczy znaczenie poszczególnych czynności mediacyjnych
Biorąc pod uwagę, że mediacje odbywają się on-line, przy relatywnie małych kosztach można zapewnić sobie pomoc fachowego prawnika. Należy pamiętać, że w mediacji bank jako profesjonalny podmiot, dysponujący profesjonalną kadrą zawsze ma przewagę nad konsumentem i nawet bezstronny teoretycznie mediator nie jest w stanie tego zrównoważyć.
Uczestnik mediacji na każdym etapie postępowania ma prawo korzystać z pomocy osób trzecich, w tym osób świadczących profesjonalną pomoc prawną. Jeżeli w postępowaniu mediacyjnym występuje pełnomocnik, wymagane jest odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania strony.
Sprawdź nasze inne wpisy na temat ugód z Bankiem:
Zanim pomyślisz o ugodzie z bankiem, przeczytaj!
Masz więcej pytań w zakresie mediacji? Chcesz wiedzieć, czy propozycja Banku jest korzystna?
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub zadzwoń do Nas.