orzecznictwo

SN: Nieuczciwy charakter postanowienia umownego badany jest na moment zawarcia umowy, a sposób jej wykonywania nie ma znaczenia.

Dobre wieści płyną dzisiaj z gmachu Sądu Najwyższego. W dniu dzisiejszym została podjęta uchwała w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego dotycząca tego, na jaki moment (czy na moment zawarcia umowy, czy alternatywnie w okresie wykonywania umowy) badany ma być nieuczciwy charakter postanowienia umownego. Sąd Najwyższy w dzisiejszej uchwale potwierdził to co wynika wprost z przepisów. SN powziął uchwałę o następującej treści : 

Oceny, czy postanowienie umowne jest niedozwolone (art. 385[1] § 1 k.c.), dokonuje się według stanu z chwili zawarcia umowy.”

Powyższa uchwała jest korzystna dla kredytobiorców, jeśli sądy prawidłowo ją zastosują, to wtedy argumentacja banków pod tytułem “Banki uczciwie wykonywały umowę” traci sens, ponieważ nie ma ona wpływu na to czy dane postanowienie umowne jest nieuczciwe, czy też nie.

Miejmy nadzieję, że powyższa uchwała uporządkuje orzecznictwo sądów powszechnych w sprawach frankowych.

Link do uchwały SN:  http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne.aspx?ItemID=2007&ListName=Zagadnienia_prawne

Zobacz również: kredyty frankowe – więcej informacji.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Zadzwoń
+48 733 805 605
Zadzwoń

Kalkulator Roszczeń Kredytu CHF

W zeszłym miesiącu uzyskaliśmy korzyść dla Naszych Klientów Frankowych na kwotę ponad 1,4 miliona złotych, ostatni wyrok przeciwko PKO BP to ponad 200.000 zł i unieważnienie umowy w sentencji wyroku! Zrób darmowy kalkulator i dowiedz się ile Ty możesz zyskać na sporze z bankiem
close-link
Przewiń do góry