fbpx

Prawomocna wygrana z EFG Polbank!

Wyrok Sądu I Instancji utrzymany praktycznie w całości !

Z niezmierną radością informuję, iż  kolejny raz wygrałem prawomocnie przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Sprawa toczyła się z powództwa kredytobiorców przeciwko Polbank SA. Wyrok pierwszej instancji zapadł 3 stycznia 2020 r., Sąd Okręgowy w Warszawie w składzie SSR del. Kamil Gołaszewski orzekł wówczas , że umowa kredytu indeksowanego do kursu waluty CHF Państwa Dziubak zawarta z Raiffeisen (d. Polbank EFG) jest nieważna. Przypominam , że to właśnie w sprawie  identycznej umowy kredytowej zadano pytania prejudycjalne, których efektem był wyrok TSUE z 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze C- 260/18.

Dlaczego tylko CHF?

Wyrok Sądu I instancji był o tyle nietypowy, iż był to wyrok cząstkowy. Sądzie uznał, że nie ma wątpliwości co do zasadności zwrotu świadczenia nienależnego spełnianego bezpośrednio w walucie, miał natomiast wątpliwość, co do części rat płaconych w złotych. Było to na początku 2020 roku kiedy teoria dwóch kondykcji nie była jeszcze przesadzona.  Po pozytywnym rozstrzygnięciu w kwestii CHF oczekujemy na drugi wyrok w Sądzie Okręgowym, rozstrzygający o złotówkach.  Wydaje się to formalnością, biorac pod uwagę całokształt orzecznictwa.

Bezpłatny Kalkulator Roszczeń Kredytu Frankowego

Odsetki tylko od daty pouczenia!

SA utrzymał praktycznie całe rozstrzygnięcie SO w mocy, zmienił jednak okres za, który należą się odsetki.  To nowość w orzecznictwie. Odsetki uznano za należne nie od daty wymagalności ale od daty w której Powodowie dokonali oświadczenia o zgodzie na konsekwencje orzeczenia przez sąd nieważności umowy kredytu. Niezrozumiała jest ta konstrukcja, którą jednak obecnie coraz częściej podnoszą banki. Motywacja sądu może stanie się jaśniejsza po pisemnym uzasadnieniu na które czekamy.

Zarzut zatrzymania nie uznany!

W tym zakresie sąd orzekła zgodnie z wolą Powodów.  Sędzia podnosił, iż zatrzymanie nie może być formułowane w sposób ogólny. Jeśli tak wygląda wniosek to wówczas nie może on być w żadnym razie uwzględniony.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi prawomocnymi wyrokami:

Getin prawomocnie pokonany!

Prawomocna wygrana z ING! – kredyt rozliczony, hipoteka wykreślona!

Prawomocna wygrana z PKO BP! Umowa Własny Kąt!

Prawomocna wygrana z Bankiem Millennium!

Bank BPH pokonany prawomocnie

mBank prawomocnie pokonany!

 

Sprawę prowadził radca prawny Jacek Zandecki 

 

Metryka sprawy:

Sąd Apelacyjny w Warszawie

VI Wydział Cywilny

Sygnatura akt ACa 818/20

Wyrok z dnia 21 września 2022 r.

Sędzia: SSA  Marcin Strobel

 

 

 

 

 

Nasze publikacje w prasie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
+48 733 805 605
Zadzwoń
Scroll to Top