fbpx
Zandecki Jacek Prawnik

Zanim pomyślisz o ugodzie z bankiem, przeczytaj!

Ugody z „Frankowiczami”

 

W ostatnich tygodniach banki zintensyfikowały wysyłanie do kredytobiorców mających sprawy w sądzie propozycje „ugodowe”. Zanim zaczną Państwo rozważać warianty przedstawione  przez bank, powinni Państwo zapoznać się z poniższymi wątpliwościami.

 

  1. Jeśliby banki zakładały, że są pewne wygranych w procesach wytoczonych im przez Kredytobiorców, z pewnością nie myślałyby o ugodach.  Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, na podstawie niezależnych statystyk można stwierdzić, iż wyroki z ostatniego roku to około 90% wygranych spraw kredytobiorców. Bankom wobec tego warto  zawrzeć ugodę z klientem, niż narażać się na ryzyko przegranej i ryzyko  poniesienia dużych kosztów. Można pokusić się o stwierdzenie, że zintensyfikowanie akcji ugodowej jest wprost proporcjonalne do ilości przegranych przez banki spraw sądowych.
  2. Co dają niezaprzeczalnie Kredytobiorcy propozycje banków? Odpowiedz jest dość krótka. Ugoda z bankiem eliminuje ryzyko walutowe (ryzyko wzrostu kursu CHF). To wszystko. Zupełnie inną kwestią jest ile w konsekwencji Kredytobiorca zapłaci za wyeliminowanie tego ryzyka a są to kwoty niemałe i w takim aspekcie należy analizować opłacalność całego przedsięwzięcia.
  3. Kolejną wątpliwością jest obecna sytuacja makroekonomiczna. WIBOR obecnie jest najniższy w historii. Jednocześnie inflacja jest od 20 lat najwyższa. Przy każdej kolejnej i w zasadzie nieuchronnej (w tym tygodniu mamy podwyżkę do   0,5 procent) podwyżce stóp procentowych, kwota raty może bardzo mocno wzrosnąć.  Zainteresowanych odsyłam do strony UOKIK  https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/
  4. Warto zastanowić się jakie były stopy oparte na WIBOR w latach minionych. Przy inflacji porównywalnej do dzisiejszej stopy te były w okolicach 6-8%, wówczas rata przeciętnego kredytu – 200 tys.) wzrosłaby o  jakieś 500-800 zł
  5. Ugoda bazują na pomyśle KNF. W ramach porozumienia strony dokonałyby ponownego przeliczenia kredytu na warunkach zgodnych z propozycją przewodniczącego KNF tj. przy przyjęciu, że umowa kredytu obejmowała kredyt udzielony w PLN, oprocentowanym stawką referencyjną WIBOR.  Bank policzy hipotetycznie jakie byłoby obciążenie (saldo) Państwa przy założeniu wzięcia kredytu w PLN i zestawi następne te wyliczenia z sumą Państwa wpłat. Te kwoty są zbliżone, najczęściej nawet kwota w PLN  jest porównywalna. Nie to jest jednak istotne i nie tu jest ukryte zagrożenie. Istne jest, to,  co zostanie do spłaty i jaka będzie cena tej spłaty.
  6. Proponowane postępowania mediacyjne będą trwać co najmniej kilka lat. Jeśli zawiesi się toczące postępowanie na zgodny wniosek stron to jego nie podjęcie w terminie 3 miesięcy spowoduje jego automatyczne umorzenie postepowania. Cofniemy się więc do punktu wyjścia.
  7. Dodatkową wątpliwością jest koszt podatkowy całego przedsięwzięcia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi umorzenie zobowiązania przez bank stanowi przychód. Obecnie istnieją różne rozwiązania, np. w postaci abolicji podatkowej, ale kwestie podatkowe zawsze warto mieć z tyłu głowy.

Przed przyjęciem propozycji ugodowej warto sprawdzić jakie są jej wady i zalety. Warto sprawdzić swoją umowę i zobaczyć ile Bank oferuje w ugodzie, a ile można uzyskać na drodze sądowej.

Sprawdź swoją umowę! Skontaktuj się z nami!


    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zadzwoń
    +48 733 805 605
    Zadzwoń
    Scroll to Top