newsy

Planowane zmiany w zakresie przedawnienia.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje intensywnie nad nowelizacją kodeksu cywilnego w zakresie przedawnienia roszczeń. Zmianie ma ulec między innymi ogólny termin przedawnienia. Dziś jest to 10 lat – planowane jest 6. Sąd ma badać również kwestie przedawnienia z urzędu a nie jak dotychczas na zarzut pozwanego.

Wydaje się, że zmiany te idą w dobrym kierunku, jednak nasuwa się w tym miejscu pytanie jakie będą przepisy intertemporalne. Ma to kolosalne znaczenie dla umów kredytów frankowych. Wydaje się, że roszczenie, które stało się wymagalne przed datą wejścia w życie planowanej nowelizacji będzie się przedawniać z upływem lat 10. Ale może nas oczywiście spotkać niespodzianka i okres ten zostanie skrócony.

Nie wiadomo w którą stronę pójdą prace legislacyjne warto jednak zachować czujność bo ta z pozoru „drobna” zmiana może być przyczyną ogromnych kłopotów wielu kredytobiorców.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Zadzwoń
+48 733 805 605
Zadzwoń

Kalkulator Roszczeń Kredytu CHF

W zeszłym miesiącu uzyskaliśmy korzyść dla Naszych Klientów Frankowych na kwotę ponad 1,4 miliona złotych, ostatni wyrok przeciwko PKO BP to ponad 200.000 zł i unieważnienie umowy w sentencji wyroku! Zrób darmowy kalkulator i dowiedz się ile Ty możesz zyskać na sporze z bankiem
close-link
Przewiń do góry